Randevu Al

0542 352 3 222

Takıp Çıkartmalı Apareyler (Damaklık)

Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği "aparey" adı verilen damaklıklar, çene darlıklarını ve diş yamukluklarını gidermek için kullanılır.

Uyurken ve günün belli saatlerinde kullanılan hastanın ihtiyacına göre yapılmış  değişik tipteki damaklıklar, alışma sürecinden sonra rahatlıkla takılıp çıkarılabilir.

Takılıp çıkarılabilen damaklık kullanılırken her yemekten sonra dişlerin ve apareylerin fırçalanması gerekir.

Damaklıklarınızı hekiminiz tarafından verilen hijyenik kaba koyduktan sonra yemek yiyebilir, ardından tekrar takabilirsiniz.

Sıkça Sorulanlar?

6-7 yaş muayenenin başlaması için uygun bir dönemdir.
6-9 yaşlar diş teli takılması için erken bir dönemdir. Hastalarımızda daha çok takıp çıkartmalı apareylerin (damaklık) kullanımını tercih ediyoruz.
Damaklıklarla oluşmuş veya var olan sorunları henüz çok ilerlememişken daha kolay bir şekilde düzeltmemiz mümkün olabilir. Böylece ileride kişinin diş teli takma ihtiyacı azalabilir hatta bazen kalmayabilir. Takılmaz ise mevcut sorun büyümeyle birlikte artar, daha karmaşık ve yorucu bir ortodontik tedavi ihtiyacı ortaya çıkar.
Damaklığın doktorunuzun anlattığı şekilde kullanımı çok önemlidir çünkü ortodontik damaklık kullanıldığı müddetçe işe yarar. Ortodontik apareyin içerisinde ufak bir ya da iki adet vida mevcuttur bu vidanın anne-baba tarafından el parçası yardımı ile çevrilmesi sonucunda aparey işlevsel hale geçer ve istenilen değişikliği yaratır.
Apareyler can acıtmaz. 1-2 gün içerisinde kendi damağınızın bir parçasıymış gibi hissedersiniz.
Genellikle apareyler 6-8 ay içerisinde istediğimiz sonucu elde etmemizi sağlar. Sonrasında oluşan değişikliğin korunması için sadece geceleri kullanılır.
Yemeklerde ve diş fırçalarken aparey ağızdan çıkarılır geriye kalan vakitlerde sürekli kullanım gerekir.
Damaklığı mutlaka size verilecek olan aparey kutusunda muhafaza edin.
Apareyinizi su ve fırça yardımıyla temizleyin. Apareyin kaynar suya konması yada kimyasal malzemeler ile temizlenmeye çalışılması yanlıştır.
Her hasta içinde aynı fiyatı vermek çok doğru değil.Bize fotoğraflarınızı İnternet sitemiz üzerinden göndermeniz gerekiyor. Böylece siz özel fiyatları ve bu işlemin ücretini net bir şekilde öğrenmiş olabilirsiniz.