Randevu Al

0542 352 3 222

Ortognatik Cerrahi, (Çene cerrahisi)Nedir ?

Ortognatik cerrahi, ortodontist ve plastik cerrah tarafından planlanarak uygulanan, çene ucu – alt çene – üst çene veya hepsinde birden değişiklik elde edilebilen bir tedavi tekniğidir.

Detaylı bir inceleme ve planlama sürecinin ardından, diş telleri takılır. Diş telleriyle 6ay ila 1 sene arasında değişen bir sürede tedavi uygulandıktan sonra genel anestezi altında gerekli ameliyatlar yapılır ve yine yaklaşık 6ay ila 1 sene diş telleriyle tedaviye devam edildikten sonra teller çıkartılarak tedavi sonlandırılır.

Ortognatik cerrahi tedavi ile çoğu zaman dış görünümde (yüz ön ve profil) belli oranlarda değişiklikler elde edilir.

Sıkça Sorulanlar?

Bu tür vakalarda ortodontist ve plastik cerrah beraber çalışır. Bu tür çene ameliyatları tam teşekküllü bir hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyatı gerçekleştiren kişi plastik cerrahtır.
Örnek olarak alt çeneniz çok ileride diyelim. Diş teli takıldığından itibaren dişler sıralanmaya başlar ve alt çeneniz ileride olduğu daha çok belirgin bir hal alır. Bunun yanında düzgün bir kapanış yine olmaz. Sonuç olarak var olan görüntü daha da bozulur.
Çene cerrahi operasyonları çok uzun zamandan beri ülkemizde yapılır. Ortodontistler’imizin çalıştığı plastik cerrahlar var. Bu cerrahlar oldukça sık bu ameliyatları başarılı bir şekilde yapar.
Genel anestezi altında yapılan ameliyatların bir riski vardır. Hiç bir doktor hiç bir ameliyata risksiz deme ihtimali yoktur.
Ameliyat ağız içinden yapıldığı için yüzünüze bir müdahale olmaz. Herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Sadece yüzde ödemden dolayı bir şişlik olur. Bu şişlikte hızlı bir şekilde düzelir.
18 yaşından büyük, Alt çenesi geride, ileride veya eğimli (yamuk), Çene ucu büyük, sivri, önde veya geride, Üst çenesi geride veya eğimli (yamuk), Üst dişleri ve dişetleri aşırı görünen, Ön dişleri birbirine değmeyen, açıklık bulunan, Arka dişleri birbirine değmeyen, açıklık bulunan, Üst çenesi aşırı dar olan, arka grup dişleri birbirine değmeyen ve bu sebeple çiğneme güçlüğü yaşayan, Üst ön grup dişleri konuşurken ve gülerken görünmeyen, Üst hava yolunun dar olmasına bağlı olarak, nefes alırken güçlük çeken, horlama problemi yaşayan bazı kişilerde