Randevu Al

0542 352 3 222

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plak tedavisi aslında kişiye özel bir ortodontik tedavidir. Bu yöntem dişleri tel takmadan düzeltmektedir.

Öncelikle kişiden hassas bir ölçü alınarak, lazerli tarayıcıda taranarak bilgisayara yüklenir.Bilgisayarda  analiz yapılarak dişlerin düzgün hale gelmesi simüle edilir. Bu simülasyona göre bir dizi özel plaklar hazırlanır.

 

Sıkça Sorulanlar?

Hastalar tedavi sonunda dişlerin nasıl olacağını üç boyutlu modellerde görerek üretim onayı verirler. Böylece size özel gülümseme tasarımını hekiminizle beraber yapabilirsiniz. Tedavi sonunda istemediğiniz bir sonuçla veya süprizle karşılaşmaz ve hayal kırıklığına uğramazsınız.
Dişlerinizi bilgisayarda düzeltip, istediğiniz şekli 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıktan sonra üzerine esnek şeffaf plak basarak invisalign plakları üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir ve bu düzelen plağı dişlerinize geçirdiğinizde dişler de bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareketi sağlanır ve böylece dişler her plak değişiminde biraz daha hareket eder.
Ölçülerin yurt dışına gitmesi, tedavi planı kararlaştırılması ve üretim aşaması yaklaşık 5-6 haftalık bir süredir.
Dişlerin çapraşıklıklarına ve istenilen diş hareket miktarına göre tedavi süresi ve kullanılacak plak sayısı değişmektedir. Her bir şeffaf plak dişleri 0,25-0,5 mm kadar düzeltmekte ve 14 gün boyunca günde 18-20 saat takılması gerekmektedir, ikinci haftanın sonunda dişler plağın şeklini alır ve üzerinde bir miktar daha düzeltme yapılmış olan ikinci plağa geçilir ve 14 gün boyunca dişler yeni plağın şeklini alır, böylece plak kullanımını takiben dişler düzelir.
Şeffaf plaklar ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha rahattır, ağız içinde herhangi bir tel ve metal parçası olmadığından dolayı batma ve yara oluşumu olmaz, tedavi tel tedavisine göre daha ağrısızdır. Konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda toplantılarda çıkartmaya gerek kalmaz.
Invisalign, gençlere ve yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir. 12 yaşından 80 yaşına kadar rahatlıkla takılabilir.
Su gibi normal sıcaklıktaki ve şekersiz içecekleri içerken çıkarmanıza gerek yoktur. Çay gibi sıcak ve şeker içeren içecekler içerken çıkarmanızı öneririz. Invisalign plakları thermoplastik olduğu için sıcakta deforme olabilir.
Invisalign plakları konuşma bozukluğuna sebep olmaz. Hastalarımızın bir kaç günlük alışma dönemini geçirdikten sonra plakların ağızlarında olup olmadığını fark edememektedirler.
Diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi, şeffaf plaklar ile tedavi ücreti, çapraşıklığın ve tedavinin zorluğuna bağlıdır. Invisalign konforuna ve rahatlığına göre çok pahalı bir yöntem olmamakla beraber, sabit ortodontik tedavilere göre daha maliyetlidir ancak fiyat geleneksel braket tedavilerine yakındır. Tedavi fiyatları, için Randevu al butonundan bize ulaşıp ücretsiz muayene talep etmeniz yeterli