Kanal tedavisi nedir ?

Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişte meydana gelen çürükler, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar nedeniyle dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmektedir.

Dişin içindeki kanallarda bulunan canlılığını yitirmiş damar ve sinirler  temizlenir,dezenfekte edilir ve kanal dolgu maddeleriyle doldurulur. Bu işleme kanal tedavisi adı verilmektedir.

Kanal tedavisi aşamaları nelerdir?

Öncelikle kanal tedavisi yapılacak dişe,iyibir ağız içi muayane ve röntgen alınarak iyi bir planlama yapılmalıdır.

Diş canlılığını yitirmemişse ya da daha önce bir kanal tedavisi yapılmamışsa dişe uygun anestezi yapılır ve dişin duyarlılığı ortadan kaldırılır.

Dişteki tüm çürükler temizlenir ve dişin sinirine ulaşmak için uygun boşluk oluşturulur. Dişin kök kanal boyu elektronik aletlerle veya radyografi ile belirlendikten sonra, çalışma boyunda tüm sinir ve kök duvarlarındaki iltihaplı  dokular temizlenir.

Bu esnada kanal içi dezenfektanlarla kanallar sık sık yıkanarak kanal içi mikroorganizmalar uzaklaştırılır. Eğer kanal içerisinde herhangi bir iltihabi bulgu yoksa kanal tedavisi tek seansda tamamlanabilir.

Ancak kök ucunda iltihap olan ya da daha önce kanal tedavisi yapılmış dişlerde kanal içine ilaç yerleştirilerek 5-7 gün beklendikten sonra tedavi tamamlanmalıdır.

 

 

Sıkça Sorulanlar?

Eğer diş tekrar enfekte olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, kanal tedavisi ömür kullanılabilir. Düzenli dişhekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalayabilirsiniz. Ayrıca çok iyi bir ağız bakımı ile de dişin tekrar çürümesi önlenmelidir.
Kanal tedavisi uygulanıp dişin siniri alındığı andan itibaren hiçbir ağrı veya acı hissedilmez.
Kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, abse oluşumu, fistül varlığı ve ağrı gibi semptomların devam ettiği dişlerde birden fazla seansta tamamlanmaktadır.
Tedavi sırasında sık olmamakla beraber, kullanılan aletlerin, kanal yıkama solüsyonlarının ya da kanal dolgusunun kök ucuna taşması ile, ya da kanal içerisindeki bakterilerin kök ucuna itilmesi ile kök ucu irritasyonu oluşabilir. Seanslar arasında dişte geçici dolgu bulunduğundan sert gıdalar yenildiğinde dişte travmaya bağlı kırık oluşabilir. Unutulmamalıdır ki, kanal tedavisi sonrası iki ya da üç gün dişte ağrı olması çok normaldir. Tedavi edilen kısımla çiğnememeye özen gösterilmelidir. Ağrıyı azaltmak için hekimin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.
Anestezinin etkisi geçene kadar birşey yenmemeli ve içilmemelidir. Tedavi boyunca tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş ve benzeri sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. En çok diş kırıkları seanslar arasında görülmektedir. Tedavi seansları arasında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.
Kanal tedavisi sonucu diş canlılığını kaybettiği için daha kırılgan bir hale gelir. Kanal tedavisi gören dişlerde çok fazla madde kaybı olduğu ve daha kırılgan hale geldikleri için bazı durumlarda kaplama terci,h edilebilir.
Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı yüksektir. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisi başarısız olabilir. Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, kendiliğinden ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Başarısız kanal tedavisi yenilenerek, tedavi tekrarlanır. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahele yetersiz kalırsa dişin çekimi düşünülmelidir.
Online randevu formumuzu doldurup randevu talep etmeniz durumunda size daha detaylı bilgi verilecektir.