Fiber Post Uygulaması nedir ?

Fiber post  uygulaması ya da post core uygulaması, aşırı madde kaybı olan dişlere yapılan dolguların başarısız olmasını engelleyen ve kanal tedavisinden destek alınarak uygulanan tedavi yöntemidir.

Çivi, vida benzeri yapılara “post” denilmektedir. Post-core, döküm işlemi ile metal alaşımlardan laboratuvarda üretilebildiği gibi hazır kök vidaları ve kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak da uygulanabilir.

Diş kökünün güçlendirilmesini amaçlayan fiber post  ile madde kayıplarından kaynaklanan diş kırılmalarının ve kayıplarının önüne geçilir.

Fiber Post Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi yapılan dişlerde hiç diş duvarı kalmadıysa ancak kökler sağlamsa kök kanalından destek alan bir post yapılır.

Fiber çubukların diş kökü kanalının içine eklenmesi dişleri güçlendirir.

Post uygulanacak dişe öncelikle kanal tedavisi yapılması gerekmektedir.

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra diş hekimi tarafından kanal ve pulpa odası şekillendirilir.

Hazırlanan dişin ölçüsü alınarak metal post ve core yapılması için laboratuvara gönderilir.

Hazırlanan post –core köke diş hekimi tarafından yapıştırılır.

Gövde (core) ve kalan diş dokusu, üzerine yapay diş  yerleştirilmeden önce şekillendirilir.

Tek başına dolgu, fiber destekli dolgu ya da kaplama yapılabilecek diş yapısı kalmadığı durumlarda post core avantajlı bir seçenek olacaktır.

Fiber Post Ya Da Post Core Uygulamasının Yapılamayacağı Durumlar

Dişe post yerleştirme ya da fiber post olarak bilinen, diş kökü kanalının içine fiber çubuklar yerleştirilerek dişlerin kökünden ve kuronundan güçlenmesini sağlayan tedavi yönteminin uygulanamayacağı durumlar ise şunlardır:

  • Kanal tedavisine izin vermeyen ince ve eğri köklü dişlerin olması,
  • Kök kanallarının tıkalı (kalsifiye) olup kanal tedavisinin yapılamadığı dişlerin olması,
  • Dişlerin köklerinde kırık veya çatlak olması,
  • Diş etinin altında kalmış, restorasyona elverişsiz dişlerin olması,
  • Dişin kökünü de içine alan aşırı çürüklerin olması,
  • Yetersiz ağız hijyeninin olması.
  • Dişi destekleyen kemik dokusunun sağlıklı olmaması ve kemik yıkımının fazla olması post core ve fiber cost uygulaması için uygun olmadığından hekimlerin farklı yöntemlerle tedavi uygulamalarını gerektirecektir.

 

Daha fazla bilgi almak için:Tıklayınız

Sıkça Sorulanlar?

Fiber post uygulaması, kişinin kaybettiği diş fonksiyonlarını ve estetiğini geri kazanmasının dışında son derece güvenilir bir uygulamadır. Tedavi süreci hızlı olan post core avantajları: Aşırı madde kaybı olan dişlerde kanal tedavisi yapılan diş kökü kanalının içine fiber çubuklar konularak diş güçlendirilir. Fiber çubuk yardımıyla dişin hem kökünden hem de kuronundan (dişin ağızdaki kısmı) destek alınarak dişin direnci arttırılır. Dişlerdeki enfeksiyonları durdurur. Diş kayıplarını engeller. Derin çürük ve çatlakların tedavi edilmesini sağlar. Dişe canlılığını yeniden kazandırır. Enfeksiyonun kök ucundaki dokulara ulaşmasını engeller. Özellikle hastaların dişsiz kalmalarının önüne geçen fiber post diş tedavisi, kişinin yaşam kalitesini artırması yönünden de avantajlıdır.
Diş kökünün çevresinde yeterli kemik desteği veya sağlıklı kemik yapısı varsa fiber post dental uygulama yapılabilir. Ayrıca iyi bir kanal tedavisi yapılan dişlerde fiber post rahatlıkla uygulanabilir.
Fiber-postlar kanal tedavili dişlere uygulandığı için anesteziye gerek yoktur. Fiber post dental uygulamalarında herhangi bir ağrı hissedilmez. Tedavi sonrası hafif şişliklerin ve ağrıların görülmesi normaldir.
Kanal tedavisi sonrası fiber-postlar tek seansta 20 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Estetik özelliği ve direnci yüksek post core uygulamalar ekstra bir süreye gerek kalmadan tamamlanmaktadır.
Online randevu formumuzu doldurup randevu talep etmeniz durumunda size daha detaylı bilgi verilecektir.