Kanal tedavisi nedir ?

Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişte meydana gelen çürükler, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar sonucu dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulmasına kanal tedavisi denir.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız.

Dişlerimizden biri hastalandığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir.

Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır.

Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka), kendini tamir edemeyecek derecede hasar gördüğünde pulpa ölür.

Genellikle buna, kırık dişlerdeki veya derin çürüklerdeki bakteriler sebep olur.

Bakteriler dişin özünde iltihaba yol açar. Hasar görmüş veya hastalanmış pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır. Ve sonunda dişinizi tamamen kaybedebilirsiniz.

Derin çürük ve çatlak dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği durumlarda diş canlılığını kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır.

Meydana gelen bu boşlukta apse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zamanda kaybedilir.

Kanal tedavisi aşamaları nelerdir?

Öncelikle kanal tedavisi yapılacak dişin doğru endikasyonu iyi bir ağız içi muayene ve radyografi alınarak konulmalıdır.

Diş canlılığını yitirmemişse ya da daha önce bir kanal tedavisi yapılmamışsa dişe uygun anestezi yapılır ve dişin duyarlılığı ortadan kaldırılır.

Dişteki tüm çürükler temizlenir ve pulpaya ulaşmak için uygun boşluk oluşturulur.

Dişin kök kanal boyu elektronik aletlerle veya radyografi ile belirlendikten sonra, çalışma boyunda tüm pulpa ve kök duvarlarındaki enfekte dokular temizlenir.

Bu esnada kanal içi dezenfektanlarla kanallar sık sık yıkanarak kanal içi mikroorganizmalar uzaklaştırılır.

Eğer kanal içerisinde herhangi bir iltihabi bulgu yoksa kanal tedavisi tek seansda tamamlanabilir.

Ancak kök ucunda iltihap olan ya da daha önce kanal tedavisi yapılmış dişlerde kanal içine ilaç yerleştirilerek 5-7 gün beklenmeli ve kanal tedavisi öyle tamamlanmalıdır.

Kanal tedavisi Fiyatı hakkında bilgi almak için lütfen Tıklayınız

Sıkça Sorulanlar?

Eğer diş tekrar enfekte olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, ömür boyu bu dolgu kullanılabilir. Düzenli dişhekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalayabilirsiniz. Ayrıca çok iyi bir ağız bakımı ile de dişin tekrar çürümesi önlenmelidir.
Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin biraz korunmasıyla kısa sürede ortadan kalkar.
Kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, abse oluşumu, fistül varlığı ve ağrı gibi semptomların devam ettiği dişlerde birden fazla seansta tamamlanmaktadır.
Tedavi sırasında sıklıkla olmamakla beraber, kullanılan aletlerin, kanal yıkama solüsyonlarının ya da kanal dolgusunun kök ucuna taşması ile, ya da kanal içerisindeki bakterilerin kök ucuna itilmesi ile kök ucu irritasyonu oluşabilir. Lokal anestezi nedeniyle farkında olmadan dil, dudak veya iç yanak gibi bölgeler ısırılabilir. Seanslar arasında dişte geçici dolgu bulunduğundan sert gıdalar yenildiğinde dişte travmaya bağlı kırık oluşabilir. Unutulmamalıdır ki, kanal tedavisinden sonraki iki ya da üç gün kanal tedavisi yapılan dişte ağrı olması çok normaldir. Tedavi edilen kısımla çiğnememeye özen gösterilmelidir. Ağrıyı azaltmak için hekimin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.
Anestezinin etkisi geçene kadar birşey yenmemeli ve içilmemelidir. Tedavi boyunca tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş ve benzeri sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. En çok diş kırıkları seanslar arasında görülmektedir. Tedavi seansları arasında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.
Kanal tedavisi sonucu diş canlılığını kaybettiği için daha kırılgan bir hale gelir. Kanal tedavisi gören dişlerde çok fazla madde kaybı olduğu ve daha kırılgan hale geldikleri için tedavi sonrası kaplama dişler tercih edilmelidir.
Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90 – 95 arasındadır. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisinin başarısızlığından bahsedilir. Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, sponton ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Başarısız kanal tedavisi yenilenerek, tedavi tekrarlanır. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahele yetersiz kalırsa dişin çekimi düşünülmelidir.
Online randevu formumuzu doldurup randevu talep etmeniz durumunda size daha detaylı bilgi verilecektir.