Randevu Al

0542 352 3 222

İmplant nedir?

 İmplant, bir çeşit yapay diş köküdür. Çene kemiğinin içine yerleştirilir.

Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olduğu gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür.

Diş hekimliğinde implant tedavisi sonrası titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için (3 ila 5 ay arası) beklemek gerekebilir.

Diş eti şekillendirici ara parçalar ortalama bir ay ağızda bekletilir.

Protez safhası da ortalama 2-3 hafta kadardır.

Çene kemiğine kemik ogmentasyonu tarzında herhangi bir müdahalede bulunulduğunda veya üst çenede sinüs boşluğunu kaldırma işlemi uygulanmışsa (6 ile 9 ay kadar) uzun bir süre beklemek gerekmektedir.

Ancak bu süre sonunda alınan sonuçlar oldukça yüz güldürücü ve çok daha uzun ömürlüdür.

İmplant Fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için : Tıklayınız

İmplant Diş Yapımı

İlk aşama, hastamıza kapsamlı bir ağız muayenesi yapılır.

Kliniğimizde çekilen Panaromik veya gerekli görülür ise Tomografi görüntüsü de alınarak yapılan ölçüm eşliğinde implantların yeri tespit edilir.

Bunu takip eden ikinci aşamada cerrahımız tarafından lokal anestezi uygulanır ve implant operasyonu başlamış olur. 

İmplant diş operasyonu implant adedine bağlı olarak ortalama 45 dakika ile 1 saat sürebilir.

 İmplant diş operasyonutamamlandıktan sonra diş hekimimiz hastamıza o gün uygulaması gereken konuları aktarır ve hastamız ile işlem bitmiş olur.

Bir hafta sonra hem kontrol hem de dikişler için hastamızı davet ederiz ve yapılan implant adedine göre geçici diş takılır ki implantların entegre sürecinde dişsiz kalınmasın.

Son aşamada ise implantın çene kemiğine entegre süresi tamamlandıktan sonra hastanın implant üstü daimi dişleri takılır. Ancak eğer implant yapılırken kemik tozu kullanılması gerekmiş ise iyileşme süresi uzar.

Bunun nedeni de yerleştirilen kemik tozunun zamanla eriyip o bölgede yeni kemik oluşturmasıdır. Böyle bir durumda kullanılan kemik tozu miktarına ve yerleştirilen alana göre iyileşme süresi 6-12 ay arasında

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • - Daha iyi estetik görünüm
  • - Daha iyi çiğneyebilme
  • -  Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat

Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplantlar size en doğal görüntüde dişler kazandırır.

Çiğneme sırasında kendi doğal dişiniz izlenimini verir. Asla doğal dişin tam yerini tutabildiğini söylemek mümkün değildir.

Ancak ona en yakın tedavi şeklidir!

Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplant tedavileri iki aşamadan oluşur. Cerrahi aşaması ve üst yapı aşaması.

İmplantlar cerrahi ile yerleştirildikten sonra ortalama 1,5-2 ay beklenir.

Bu bekleme süresi “osteointegrasyon” denilen implantın çene kemiğiyle biyolojik olarak kaynaşması için gerekli olan süredir.

Bu süre geçtikten sonra ikinci aşama olan üst yapım aşaması ise ortalama bir haftada tamamlanır.

 

Sıkça Sorulanlar?

İmplantların iyi temizlenmesi, ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça önemlidir. İmplant temizliğinin nasıl yapılması gerektiği, işlem sonrası hekim tarafından hastaya aktarılır.
Üst çenede 3 ay, alt çenede ise 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üzerlerine porselen kaplamalar yapılır. İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.
Yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri beklenir ancak ilk 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem hızlıca azalır. Şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına almakta yeterlidir
İmplantın ömrü eğer gerçek ve kaliteli malzeme ile üretildiyse sağlık sorunları olmadığı taktirde sınırsızdır .
Sigara içmek implant dişin üzerinde dolaylı olarak olumsuz etkisi vardır .Sigara içmek genel anlamda ağız kokusuna sebep olur. Normal şartlarda hastanın doğal dişinin çürük olmadığı ve diş bakımı temizliğine dikkat ettiği sürece dişten dolayı koku olduğu gözlenmemiştir.
Online randevu formumuzu doldurup randevu talep etmeniz durumunda size daha detaylı bilgi verilicektir.