Tam Diş Protezi Nedir ?

Tam diş protezi veya total protez, ağızdaki tüm dişler kaybedildiğinde kullanılan,takıp çıkarılabilen bir protez çeşidir.

Diş protezleri akrilik bir damak üzerinde porselen veya akrilik yapay dişlerden üretilir.

Kısmi protezler de benzer şekilde yapılır ancak tam protezler tüm dişleri kapsarken, kısmi protezler eksik dişlerin yerine takılır.
Tam protezler tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda kullanılabilir ve hastanın görünümünü yeniden bütünlerken güvenle gülümsemesine yardımcı olur.

Tam diş protezleri nasıl yapılır?

Protez tabanı,polimetil metakrilat veya PMMA olarak bilinen özenle pigmentlenmiş akrilikten, doğal diş eti dokusunu taklit ederek üretilir.

PMMA yüzeyleri mümkün olduğunca doğal görünmeleri için oldukça parlatılmıştır ve protezlerinizin temiz ve ferah kalmasını sağlamak için bakteri oluşumunu da önler.

Hem üst hem de alt protezler diş eti dokusu üzerine yerleşir ve vakumlayarak yerinde kalmalarını sağlar.

Damakların eridiği yada yetersiz olduğu durumlarda diş protezi yapıştırıcı kremleri kullanılabilir.Bu kremler aynı zamanda yiyecek artıklarının protezin altına kaçmasını engeller.

 

Sıkça Sorulanlar?

Tam protez dişler ortalama 14 gün içinde, yaklaşık 5 seans yapılır.
İlk takıldığında bazı bölgelerde vuruklar ve yaralar oluşabilir.Vuruklar alındıktan sonra belirli süre kullanıldığında alışılır ve kişinin kendi dişleriymiş gibi vazife görür.
Tam diş protezleri akan suyun altında fırça ve sıvı sabun ile temizlenebilir. Temizlik için protezler için üretilen özel fırçalar kullanılabilirken diş fırçası da kullanılabilir. Fakat diş macunu protez temizliğinde kullanılmamalıdır.Bunun yerine olarak bazı markaların ürettiği protez temizleyici tabletleri de kullanmak mümkündür. Bir su bardağı suya atılan bu tabletlerin erimesinden sonra protez bu bardakta yaklaşık yarım saat bekletilerek temizlenebilir.
Tam protezler hastanın alt ve üst çenesinin ölçümü alınarak kişiye özel olarak yapılmaktadır. İlk yapıldıklarında ısırma,kesme,öğütme gibi bazı fonksiyonlarda zorluk yaşanabilir.Ağız çevresi kaslar protezlere alıştığında normal çiğnemeye geri dönülür.
Tam protezler yanak ve dudak çöküntülerini doldurur. Protezlerin ön gurubunda kullanılan dişler porselen olabilir bu sayede iyibir estetik sağlanabilir.
Kırık şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte çoğunlukla kolay tamir edilebilir. Protezden düşen bir diş olursa,kolaylıkla tamir edilebilir.
Genel olarak kırık olan protez dişlerin tamiri, şekli ve boyutu itibariyle değişmekle beraber 1- 2 günde yapılır.
Tam protezler,hiç bir dişi bulunmayan tüm hastalara yapılabilir. Şeker hastalarıda buna dahildir. Yalnız şeker hastalarında, ağız içinde meydana gelebilecek yara ve vurukların iyileşmesi biraz uzayabilir. Ağız kuruluğu sorunları yaşanabileceğinden özel jeller ve yapay tükürük kullanımı ihtiyacı olabilir.
Tam protezlerin temizliğine özen gösterilmeli, temizlik hiçbir şekilde kaynar su ile yapılmamalıdır. Gece yatarken protez ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir. Bunların yanında takıp çıkarırken ya da temizlerken düşürme durumunda kırılgan olduğu unutulmamalı, dikkatli olunmalıdır.
Protezlerin bakımı hijyeni iyi yapıldığında uzun yıllar kullanabilirsiniz. Sadece zayıflamış veya erimiş kemiklerde seneler geçtikçe protezlerde bollaşma ve oynama oluşabilirbu durumda yeni protez yapılır.
Üst çenedeki tam protez, alt çenedekine oranla daha geniş bir alan kaplar. Dil çok hareketli bir organ olduğundan dolayı alt protezi yerinden çıkarabilir. Sahip olunan kemik hacmi de tutuculuğu etkilemektedir. Genelde alt çenede kemik daha çok erir ve yapılan protezin tutuculuğu azalır.
Kemik yetersizliği bulunan durumlarda çene kemiğini güçlendirici implant yada bar uygulamalarının ardından tam protezler yapılır.
Randevu al formumuzu doldurup bizimle iletişime geçmeniz halinde fiyat bilgisi sunabiliriz.