Kancalı protez (parsiyel diş protezi) nedir?

Ağızda kalan dişler varsa bu dişlerden eksik dişlerin yerini dolduran protezlerdir. Eksilik olan bölgenin önünde bulunan dişe, protez kancası yardımıyla tutturulduğundan dolayı kancalı diş protezi adı verilmektedir.

Sıkça Sorulanlar?

Parsiyel diş protez aşamaları,tam protez aşamalarıyla aynıdır. Parsiyel diş protezlerde ölçü, çeşitli provalarla ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.
Parsiyel diş protezleri, hem yumuşak dokudan hem de mevcut dişlerden destek alınarak yapıldığından, tutuculuğu oldukça iyidir. Kesme, ısırma ve öğütme fonksiyonları rahatlıkla yapılabilir.
Rahatça takıp çıkarabileceğiniz şekilde tasarlanan bu proteze,sabit protezden daha kolay alışır. Her yemekten sonra çıkarılıp suda yıkanarak ve sıvı sabunla fırçalanarak temizlenebilir. Ayrıca protez temizleme tabletinin atıldığı suda yarım saat bekletilebilir.
Bu tip diş protezleri alt çenede dilin altından, üst çenede ise damaktan geçen metal kısımlara sahiptir. Protezde bu parçaların olması başta hastaya garip gelebilir. Fakat, bir süre geçtikten sonra çoğu hasta, kendi dişiymiş gibi bu protezleri rahatça kullanır.
Parsiyel protezin dişten destek aldığı kısımlarında kancalar vardır. Günümüzde bu kancaların beyaz ve pembe renkte olanlarıyla estetik oldukça iyi hale getirilmiştir.
Alerjik hastalarda,bu protezler yapılmadan önce,metal ve akrilik alerjisi testi yapılmalıdır. Eğer metal alerjisi varsa alternatif maddeler kullanılabilir.Ancak akriliğe karşı alerjide parsiyel protez uygulanamaz. Bu durumda, implant destekli diş protezleri kullanılması gerekebilir.
Parsiyel protezlerin bakımı iyi yapılırsa uzun yıllar kullanılabilir. Ancak kemik erimesi oluşursa protezde bollaşma ve oynama görülebilir. Kancaların oturduğu dişler kaybedilirse protezin yenilenmesi gerekebilir.
Parsiyel protez kancaları, diş gibi beyaz veya diş eti gibi pembe renkte yapılabilir. Ancak kırılma riskleri nispeten daha yüksek olduğundan; biraz daha dikkatli kullanım gerekir.
Parsiyel protezin kancasız alternatifi çıtçıtlı (hassas bağlantılı) protezdir. Protezin dişlerden destek aldığı kısmı görünmez ve protezin içindedir.
Parsiyel protezi var olan dişlere herhangi bir işlem yapmadan önce çene ölçüsü alınır ve öyle uygulanır.
Randevu al formumuzu doldurup bizimle iletişime geçmeniz halinde fiyat bilgisi sunabiliriz.