Hassas bağlantılı diş protezi nedir?

Sabit protez uygulanamıyorsa ancak yine de çok sayıda diş eksikliği söz konusuysa, hassas bağlantılı diş protezleri çözüm olabilir. Bu protezlerin uygulanması için mevcut dişlere kaplama ile yuvalar yapılır ve protezler bu yuvalara oturtulur.

Protezin uygulanması için çenede mutlaka 5-6 diş olmalıdır.

Protezin tutunduğu diş sonradan çekilirse, protezin de yenilenmesi gerekecektir. Hassas bağlantılı (çıtçıtlı protezler) aşamaları parsiyel protez aşamalarıyla aynıdır.

 

Hassas bağlantılı protezler de ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Çok sayıda diş eksikliği olduğu durumda mevcut dişler kullanılarak sabit protez yapılamıyorsa ya hareketli protez (parsiyel protez ve hassas bağlantılı protez) yapılabilir ya da sabit diş protezi için çene kemiği içine dental implant yerleştirilebilir.

Hassas bağlantılı diş protezlerine alışmak başlangıçta zor olabilir fakat kullanıldıkça çokrahat birşekilde alışılabilir.Dikkatlice takıp çıkarıldığında kolay kullanıma sahiptir.

Protezin temizliği, oldukça kolaydır. Sabit protezler gibi temizlenebilir.

Bu protezlerdeki tutucu aksamlar protezin içinde olduğu için estetik açıdan da oldukça iyidir.İyi bir bakım ile protez uzun yıllar kullanılabilir.

Sıkça Sorulanlar?

Çıtçıtlı protezlerde dişlerde hazırlanan yuvalara oturan hassas parçalar mevcuttur. Takarken ve çıkarırken başta çok sıkı iken zamanla daha rahat takılıp çıkartılabilir.
Protezinizdeki lastikler gevşediğinde kolaylıkla değiştirilebilir. Kırılma, çatlama ya da gevşeme gibi durumlarda 1-2 gün içerisinde tamiri mümkündür.
Hassas bağlantılı protezlerin dişlerden destek aldığı kısımlar protezin içerisinde olduğu için kancalı protezlere göre çok daha estetik olurlar
Hassas bağlantılı protezlerin temizliği tam protezlerle aynıdır.
Hassas bağlantılı protezler hem yumuşak dokudan hem de mevcut dişlerden destek alınarak yapıldığı için tutuculuğunda problem yaşanmaz. Rahatça kesme, ısırma ve öğütme fonksiyonları yapılabilir.
Parsiyel protezlerde olduğu gibi hassas bağlantılı protezler de hemen hemen her hastaya uygulanabilir. Şeker hastalarında uygulama sonrasında ağızda oluşabilecek vuruk ve yaraların iyileşmesi uzun sürebilir, ayrıca ağız kuruluğu problemi de olabileceği için özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerekli olabilir.
Hassas bağlantılı protezler iyi bakım ve hijyen sağlandığında uzun yıllar kullanılabilir. Kullanıma bağlı olarak hassas bağlantıların lastikleri ve diğer parçalarında bollaşma ya da kırılma ile karşılaşılabilir. Destek alınan dişlerde kayıp olursa protezin tekrarlanması gerekir.
Hassas bağlantılı protezler dişlerde hazırlanan yuvalara oturmak zorunda olduğu için, mevcut dişler kaplanmak zorundadır.
Randevu al formumuzu doldurup bizimle iletişime geçmeniz halinde fiyat bilgisi sunabiliriz.