Randevu Al

0542 352 3 222

Frenulum nedir?

Dil, dudak ve yanak bölgeleri ile diş etini birbirine bağlayan yumuşak dokulara frenulum adı verilir.

Özellikle dilin altında ve ön dişler ile dudak arasında frenulum bulunur ancak ağızdaki frenulum sayısı kişiye göre farklılık gösterir.

Frenulum, kelime anlamı olarak “Küçük ve kısa bağ, herhangi bir organ veya oluşumun hareketlerini sınırlayan bağ biçimini almış küçük mukoza veya deri kıvrımı.” demektir.

Frenulum kalın, çok kısa veya sert olursa bağlı olduğu dişeti bölgesinde çekilme görülebilir. Buna engel olmak için frenulumun kesilerek inceltilmesi veya tamamen alınması gerekebilir.Bu operasyona frenektomi adı verilmektedir.

Sıkça Sorulanlar?

Frenulum ağız içerisinde sıklıkla dilimiz altında,üst ve alt dudağın orta iki dişle birleştiği yerde ve bazı durumlarda yanağın iç kısmında bulunur.
Diş etrafında doğal ve düzgün bir diş eti dokusu oluşturmak Ortodontik tedaviyi kolaylaştırmak Periodontal hastalıkları önlemek,gidermek Diş fırçalamayı kolaylaştırmak Periodontal hastalık sebepli operasyonlarda destek amaçlı olarak yapılır.
Lazer ile kolaylıkla yapılan müdahale sonrası, acısız bir şekilde tedavinizi sonlandırabilirsiniz. Sonrasında ilaçlarınızı kullanarak oluşabilecek acıyı ortadan kaldırmanız mümkündür. İşlemden 1 hafta sonra mutlaka dikişlerinizi aldırmak için doktorunuza gitmelisiniz.
Frenektomi sonrasında konuşmanızda ya da görünüşünüzde bir değişiklik olmaz. İz bırakmayan bu uygulama ile günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebilirsiniz.