Randevu Al

0542 352 3 222

Diş eti çekilmesi nedir?

Diş etleri,kökü kemiğin içinde yer alan dişleri kemiğin üstünde destekleyerek sarar.Temel görevleri arasında bakterileri engellemekte bulunmaktadır. Kötü ağız hijyeni sonucu bakteriler çoğalırsa önce diş eti iltihabına ardından diş eti çekilmesine sebep olabilirler.

Diş eti çekilmesinin diğer bir  nedeni diş taşlarıdır diş etlerinde kanama ve ağızda koku ile anlaşılabilir.

Dişleri aşırı sert fırçalamakta diş etiçekilmesine neden olur.

Diş eti çekilmelerinin diğer bir nedenide sistemik bazı hastalıklardır.

Diş eti çekilmeleri 3 adımda gerçekleşir.

Diş eti çekilmeleri tespit edildiğinde tedavisi mümkündür.

Sıkça Sorulanlar?

Ağızda meydana gelen kötü kokular. Diş etlerinde kızarıklıklar. Diş etlerinde şişlikler. Fırçalama esnasında dişlerin kanaması.
Yanlış diş fırçalama tekniği, aşırı sert diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği, normalden kalın oluşmuş dudak ve yanak bağları, diş eti hastalıkları ve daha önce yapılmış hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açar.
Dişler orta sert bir fırça ile dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Fırçalama çok sert olmamalı ve diş etini dişe yönlendirecek şekilde yapılmalıdır.
Diş eti sınırının belli seviyenin altına düştüğü ve dişleri çevreleyen kemiğin tamamen ortadan kalktığı durumlarda diş kayıpları yaşayabilir.
Diş eti çekilmesi olan bölgeyi koruyucu dolgu uygulanması,dişin tamamıyla kaplanması,damaktan parça alınarak çekilme olan bölgeye dikilmesi gibi yöntemlerle tedavi sağlanır.
Diş eti cerrahisi lokal anesteziyle uyuşturalarak yapılır. Operasyon sırasında genellikle ağrı duyulmaz,sonrası için doktor kontrolünde ağrı kesici alınabilir. Damaktan parça alınıp(Greftleme metodu) diş eti çekilmesi olan yere uygulandığı durumlarda damakta açık yara kalabilir. 3-4 gün boyunca o bölgeye herhangi bir şey değdiğinde konforsuzluğa sebebiyet verebilir. Bu konforsuzluk 1 hafta içerisinde tamamen geçer ve yara bölgesi hiçbir iz bırakmadan iyileşir.
Operasyon bölgesi mekanik travmadan uzak tutulmalıdır.Sert besinlerden uzak durulmalı ve bölge temiz tutulmalıdır.
Hastaların kesinlikle sigaradan uzak durması gerekir.