Randevu Al

0542 352 3 222

Diş Eti Tedavisi Nedir ?

Diş eti tedavisi, dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuları inceleyen, sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bölümdür.

Diş eti tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak sınıflandırılabilir. Cerrahi olmayan tedaviler, temel tedavi olan diş taşı temizliği ve kök yüzeyi temizlemesidir.

Diş taşları temizlenmediği durumda daha fazla birikim olur ve kökün yüzeyine doğru ilerler. Bu durumda kemik erimesi görülmeye başlanır.Kemik erimesi oluştuğunda diş kaybedilebilir.

Diş fırçalama düzenli yapılmazsa,diş taşları temizletilmezse yada sistemik bazı rahatsızlıklarda diş eti iltihabı görülebilir.

Diş eti  iltihabı oluştuğunda diş etine normal pembe rengi kırmızaya döner ve kanamalı hale gelir.Bu durumda dişeti tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir ?

Diş fırçalama sırasında ya da kendiliğinden  diş eti kanaması

Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri

Kötü ağız kokusu,diş etlerinde çekilme

Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan diş etleri

Dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı

Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)

Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki kapanışın değişmesi

Diş eti çekilmesi ne gibi bir sorun oluşturur ?

Diş eti çekilmesi sonucu dişin kök yüzeyi açığa çıkar, bu bölge iyi fırçalanamazsa çürük oluşur ve dişte hassasiyet görünür.

Estetik göürünüm bozulur.

Zamanla diş eti çekilmesi olan dişlerde sallanma, yer değiştirme, diğer dişler ile arasında boşluklar oluşması hatta dişin sallanarak kaybı söz konusudur.