Randevu Al

0542 352 3 222

Diş Beyazlatma (Bleaching) nedir?

Dişlerin beyazlatılması ile elde edilen sonuçlar kişinin gülüşü ile barışmasını sağlamaktadır. Bir çok nedenle renklenmiş olan gözenekli mine tabakasının beyazlatma jelleri yardımıyla bir dizi işlemle renklenme sorununun giderilmesidir.

Günlük hayatımızda kahve, çay, gazlı içecekler,sigara gibi alışkanlıklarımız dişlerimizin rengini değiştirmektedir.

Medya, halkla ilişkiler, banka sektörü çalışanlarında olduğu gibi insanlarla direkt iletişim halinde olan hizmet sektörü çalışanları için önemli bir estetik seçenektir.

Bu yüzden birçok insan gülüşünden memnun değildir.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Hekim kontrolü altında gerçekleştirilen diş beyazlatma işlemi uygulanma şekline göre iki tipi bulunur. Ofis tipi denilen (Power Bleaching) beyazlatma işlemi, klinik ortamda yapılan yaklaşık 1 saatlik bir işlemdir.

Reklenmiş dişin dış yüzeyine sürülen beyazlatıcı jeller, kullanılan özel bir ışıkla reaksiyona girer. Hızlı ve etkili bir beyazlatma yönetimidir.

Bu işlemde bir seansta 3 - 4 ton diş renginde açılma sağlanır.

Bir diğer yöntem ise ev tipi (Home Bleaching) beyazlatmadır. Beyazlatma süreci ofis tipi beyazlatmaya göre daha uzun sürmektir.

Dişin yüzeyindeki renklenme durumuna bağlı olarak 5 ile 7 gün arası süren bir süreçtir.

Ev tipi beyazlatma işlemi öncesi kişiye özel bir ağızlık yapılır.

Hazırlanan ağızlığın içine konan beyazlatma jelleri, ağızlık yardımı ile günde 4 - 8 saatlik zaman dilimlerinde takılarak dişlere uygulanır.

Herkes diş beyazlatabilir mi?

Herkes beyazlatabilir ancak beyazlatma öncesi diş hekimi muayenesinden geçilmesi gerekir.

Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş dişeti hastalığı olanlar, tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış kimselere önerilmemektedir.

Ayrıca gebelere ve emziren annelere de dikkatli yapılmalıdır.

Beyazlatma güvenli midir yoksa dişlere zarar verir mi?

Yapılan araştırmalar ve mikroskopik çalışmalar; yüzde 10 beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir.

Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur.

Farklı konsantrasyonda ilaçlar da kullanılabilir ancak bunların da nasıl ve ne kadar kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

Tedaviden sonraki 1,5-2 haftalık sürede, beyazlatma işlemi uygulanan dişlere dolgu ve kaplama gibi başka tedaviler yapılmamalıdır.

Çünkü beyazlatma ilacının etkisi sürdüğünden, bu restorasyonların tutuculukları daha az olacaktır.

Sıkça Sorulanlar?

Dişlerin gelişimi ve artık kalıcı rengini alması ortalama olarak 18 yaşıdır. Bu yaşta diş beyazlığı ne ise ömür boyu da o olacaktır. Diş beyazlatma işlemi ile en fazla bu beyazlığa dönülebilir. Yani dişin özünde olmayan beyazlık bu işlem ile sağlanamaz. Bazı hastalarımız dişlerinin kar gibi beyaz olması ister. Bizde onlara dişlerin orjinal rengi ne ise, ona kadar bir beyazlık elde edeceğimizi anlatırız. Bu tabi ki yeterli beyazlıktır.
Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme, Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı, Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği, Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi,Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme.
Diş beyazlatma işlemi yaptıktan sonra dişlerde bir beyazlık olur. Aslında diş orjinal rengine döner. Ama eğer sigara ve çay tüketimi sizde yüksek ise, bu beyazlatma sonrasında bunların kullanımı dişleri tekrar rengini değiştirecektir. Diş beyazlatma bir koruma kalkanı gibi dişin rengini değiştiren maddelerden sizi korumaz. Bu yüzden işlem sonrasında bunlara dikkat etmeniz gerekir. Dikkat ederseniz, uzun yıllar dişlerinizin rengi ile ilgili sorun yaşamazsınız. Ayrıca diş fırçama işlemini aksatmadan devam ettirmeniz gerekir.
İlk gün aşırı sıcak soğuğa hassasiyet Bazı dişlerde şimşek çakar tarzda ağrı Diş etlerinde kızarma ve yanma hissi Diş etlerinde, dilde çevre dokuda ajanın sızıntıya uğraması ile beyazlama ve yanma hissi görülebilir. Tümbu durumlar doktorunuzun yapıcağı uygulama ile giderilmektedir.
Direk olarak bu işlemin fiyatlarını Sitemiz üzerinden vermemiz kanuni olarak mümkün değil. Zaten Her hasta içinde aynı fiyatı vermek çok doğru değil. Diş beyazlatma fiyatı kişiden kişiye değişir. Maliyeti ve dişlerdeki renk kaymasına veya uygulanacak olan seansa göre fiyatlar değişebilir. Bu yüzden diş yapınızın fotoğraflarını İnternet sitemiz üzerinden bize göndermeniz gerekiyor. Böylece siz özel fiyatları ve bu işin ücretini net bir şekilde öğrenmiş olabilirsiniz.