Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Nedir ?

 

Çocuk Diş Hekimliği  adıyla diğer Pedodonti,0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Çocuğunuzun diş tedavilerini gerçekleştirecek doktorun pedodonti uzmanı olması, ilerde oluşabilecek diş hekimi korkusunu ortadan kaldırarak, çocuğunuzun daha uyumlu ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli birey olması konusunda atılacak önemli bir adımdır.

Çünkü pedodontistler, “önce dişi değil, çocuğu düşün” felsefesi doğrultusuna uygun psikolojik yaklaşımlar ile önce çocuğun sevgi ve güvenini kazanmayı hedefler.Daha sonra kolaydan zora, kademeli bir tedavi yaklaşımı ile ağrısız bir şekilde diş tedavilerini gerçekleştirmeyi amaçlar.

 

Çocuklar İçin Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Süt dişleri çıkar çıkmaz, çocuk diş doktoru tarafından düzenli kontrolleri yapılmalıdır.

Diş çürüklerinin engellenmesi için fissür örtücü ve flour uygulamasından yararlanılabilir. Bu tedavilerin ardından çocuklarınız normal günlük hayatlarına devam ederler.

Çocuğun diş hekimi korkularını da yenen diş tedavileri, parmak emme, diş sıkma ve gıcırdatma gibi kötü alışkanlıkların da önüne geçilmesini sağlar.

Her tedavi çocuğunuzun diş ve ağız yapısına uygun olarak tasarlanır ve uygulanır.

Çocuklarda Fissür Örtücü Tedavisi  ( Diş Aşısı )

Çocuk diş hekimliğinin başlıca uygulamalarından biri olan fissür örtücü, azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir.

4 – 6 yaş arası çocuklarda, çürümeye meyilli olan süt azı dişlerinin korunması ve çürüklerin engellenmesi için uygulanır.

Azı dişlerindeki çürük ve olukları dolduran fissür örtücü, sızdırmazlık sağlar ve dolayısıyla çürümeyi önler.

Diş aşısı olarak da bilinen fissür örtücü tedavisi, diş minesini koruması yönüyle küçük yaşta uygulanmalı ve diş sağlığı oluşturulmalıdır.

İlk muayene öncesi ebeveynlerden beklentimiz

Çocuğunuzun dişleri sürmeye başladıktan sonra ağrı,abse ..vs gibi bir problem olmadan bir pedodontistle tanışması için randevu alınız.

Bu ilk randevuda çocuğunuzun hekimle kuracağı pozitif iletişim, ileride dönemde karşılaşılabilecek problemlerin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde çözümlenebilmesini sağlayacaktır.

Çocukların doğumdan itibaren edindiği korkular, aslında genellikle ebeveynlerin çocuklarda yarattığı izlenimler ve sözel iletişimlerden kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla bu ilk randevu öncesi çocuğunuza “korkma, acımayacak, iğne yapılmayacak, dişin çekilmeyecek/çekilecek” gibi cümleleri lütfen kurmayın. Kendi geçmiş deneyimlerinizden lütfen bahsetmeyin.

Pozitif olumlamalar ile çocuğunuzu motive edin.

Çocuklarda diş çürüklerinin azalması için ne yapılabilir ?

Çocuklara diş fırçalarken yardımcı olunmalıdır. Dişlerini kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce, günde iki defa fırçalamaları sağlanmalıdır.

Çocukların erken yaşlarda diş doktoruna götürülmesi ve çürük oluşmasını engellenmek için dişlerine fissür örtücü uygulanması sağlanmalıdır.

Biberon çürüklerine engel olmak için, beslenmede biberon kullanımında dikkatli olunmalıdır. İçme suyu, flor tabletleri, gargaralara, florlu diş macunları ve diş doktorunun yaptığı uygulamalardan flor alması sağlanmalıdır.

Fakat fazla florun zararlı olduğu unutulmamalı, diş doktorundan bu konuda destek alınmalıdır.

Çocuklara abur cubur verilmemelidir. Şeker ve nişasta içeren yiyecekler dişlerde çürüğe sebep olan bakterilerin beslenmesini sağlar.

 

Koruyucu diş hekimliği nedir?

Koruyucu diş hekimliği bebekte ilk süt dişlerinin çıkmasıyla başlar ve ömür boyu sürer. Prensip olarak, çocuğun kendisine özel risk durumunun belirlenmesini takiben yine çocuğa özel hazırlanacak tedavi planlamasıyla problemlerin ortaya çıkmadan önlenmesini benimser.

Çocuk diş hekimliğinde koruyucu uygulamalar;

Düzenli diş hekimi kontrollerini

Diş sürme zamanlarının takip edilerek sağlıklı gelişimin sağlanmasını

Oral hijyen eğitimini ve takibini

Doğru beslenme alışkanlıkları konusunda ebeveynlerin bilgilendirilmesini

Çürük risk durumunun belirlenmesini ve çocuğa özel koruyucu programın yapılmasını

Fluor uygulamalarını

Fissür örtücü uygulamalarını

Parmak emme, tırnak yeme, diş sıkma gibi zararlı alışkanlıkların durdurulmasını ve neden oldukları problemlerin çözümünü

Yer tutucu gibi koruyucu ortodontik tedavileri içerir