Randevu Al

0542 352 3 222

Gömülü dişler- Gömük dişler

Yaşı ve zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle normal  yerini alamayan, yumuşak doku veya kemik içerisinde kısmen veya tamamen kalmış dişler, gömülü diş veya daha bilimsel bir ifade ile “gömük dişler” olarak tanımlanmaktadır.

En çok rastlanan gömük olan dişler, yirmi yaş dişleridir. Yirmi yaş dişlerinden başka, köpek dişleri, küçük azı dişleri ve ön ve yan keser dişler de gömük diş olarak kalabilmektedir.

Yirmi Yaş Dişlerinin Gömük Kalma Nedeni ?

İnsanların beslenme şekillerinin değişmesi ve evrimleşme sürecinin devamı gibi bir kısım etkenler sebebi ile insanların çene kemiği yapısının değişme ve küçülme eğilimi içine olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca, çocuğun farklı anatomik yapılara sahip anne ve babasının birinden genetik olarak küçük çene yapısını alması, diğerinden büyük diş yapısını alması, dişlerin gömülü kalmasına neden olabilmektedir.

Gömülü Dişler Ne Zaman Çekilmelidir?

Gömülü dişler, bazen sinirlere baskı yaptığından dolayı nedensiz ağrılara sebep olabilmekte ve dişin etrafını çevrelemiş olan ağız içi dokularda enfeksiyon oluşturabilmektedir.

Bu gibi durumlarda ağrı, kızarıklık, şişlik, gömülü dişin bulunduğu bölgede fonksiyon bozukluğu oluşabilmekte; doğru teşhis ve tedavi planı uygulanmadığı takdirde bu tablo daha da ağırlaşmaktadır.

Gömülü dişin bulunduğu bölgedeki komşu dişlerde çürükler oluşabilmekte ve hekimler tarafından periodontal cep olarak tanımlanan birtakım diş eti hastalıklarına neden olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise, hastaların dişlerinin tamamen olmasa da yarı gömülü olduğuna tanık olabilmekteyiz. Ancak yine de dişin beklenilen şekilde tamamen sağlıklı bir şekilde yerini almamış olması çene kırığı durumlarında kırık hattında var olan yarı gömülü dişlerin de çekilmesi gerektiği sonucunu doğurmaktadır.

Aynı zamanda gömülü olan yirmi yaş dişleri bulunduğu bölgenin işlevselliğini, yani hareket alanını ve yakınındaki diş, kemik, diş eti ve yumuşak dokuları olumsuz şekilde etkileyerek dayanılması zor ağrılara neden olabilmektedir.

Bu tür ağrılı durumlarda ağrı daimi yani kronik olacağı için ağrıya neden olan gömülü dişin çekilmesi gerekmektedir.

Gömülü dişler, bulunduğu bölgede ve bulunduğu bölgenin yakınındaki ağız içi dokuları olumsuz yönde etkilediğinden ve enfeksiyona açık bir hale getirdiğinden dolayı, kist ve tümörlere de neden olabilmektedir.

Bu durumda yine gömülü dişin çekilmesi kaçınılmazdır.

Sıkça Sorulanlar?

Diş ağrısı, kırmızı ve şiş diş etleri, baş ağrısı, ağızda kötü bir tat, çene çevresinde şişlik, kötü ağız kokusu, diş etlerinde kanama halleri gömülü yirmi yaş dişlerinin belirtileri olabilir.
Yüzünüzde ödem oluşabilir ilk 24 saatte Soğuk tampon (buz kompress) yapılmalıdır.Hafif şişlikler olması normaldir.
Çekim sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.