Randevu Al

0542 352 3 222

Çene kistleri Nedir ?

Çene kistleri çene kemikleri içerisinde, içleri sıvı ya da yarı sıvılarla dolu patolojik oluşumlardır.

Çenelerde Görülen Kistler Nelerdir ?

Kistler yumuşak dokularda oluşabildiği gibi kemik içinde de oluşabilmektedir. Birçok çeşidi olmakla birlikte çenelerde en fazla dişsel kaynaklı kistler görülmektedir.

Kistlerin Belirtileri Nelerdir ?

Kistler, belirli bir büyüklüğe ulaşmadıklarında veya iltihaplanma olmadığında genel olarak belirti vermeden varlığını sürdürebilmektedirler. Ancak kistler çok fazla büyüdüklerinde kemik şişliklerine, bulunduğu bölgede yamukluklara, komşu dişlerde eğikliklerin olmasına ve kemik yapısına zarar vererek çene kırıklarına neden olabilmektedirler.

Sıkça Sorulanlar?

Maalesef ki kistler ilaçla geçirilememektedir. Kistlerin tedavisi sadece cerrahi müdahale ile yapılmaktadır.
Ağız hijyeni, Yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenme, hekim tarafından önerilen süre zarfında Ameliyat bölgesini zedeleyebilecek tarzda yanak ve dudak çekme hareketlerinden kaçınma, Kontrol vakitlerini kaçırmama
Kist operasyonunun diş çekimi, implant gibi işlemlerden herhangi bir farkı yoktur. Etkili ve yeterli bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Sonrasında aynı diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi doktorunuz tarafından önerilen antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılır. Sık yapılan kontrollerle rahat bir iyileşme süreci geçirilir.
Online randevu formumuzu doldurup randevu talep etmeniz durumunda size daha detaylı bilgi verilecektir.