Randevu Al

0542 352 3 222

20 Yaş Dişi Nedir ?

yirmi yaş diş

20 yaş dişi olarak da bilinen Büyük azı dişleri, ağızda en son oluşan ve süren dişlerdir. Genellikle 17-25 yaşları arasında çıkarlar.

Çenede yeterli yer olmazsa ağız içindeki pozisyonlarını alamazlar ve 20 yaş dişleri gömülü olarak kalırlar.Bazı durumlarda'da dişin sadece yarısı sürer diğer yarısı gömülü kalır.

Yarı gömülü yirmi yaş dişlerinde bazı durumlarda dişin gömülü kısmında yiyicek artığı birikebilir ve bu durum diş etinde şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Yirmi yaş dişleri diş dizisinde en arkada yer aldıklarından dolayı genelde fırçalama sırasında iyi fırçalanamazlar ve zamanla çürüyerek ağrıya sebep olabilirler.

Problemli yirmi yaş dişlerinin genellikle çekimi gerekmektedir.Dişin sürüp sürmemesine göre,eğer gömülüyse durduğu poziyona göre,diş köklerinin şekline göre  çeşitli tekniklerle çekimi yapılmaktadır.

Diğer dişlerde olacabileceği gibi normal çekim yada cerrahi tekniklerle çekim yapılabilir.

 

Sıkça Sorulanlar?

20 yaş dişlerinin zamanla beslenme düzeninin değişmesi nedeniyle, yapıları küçülmüştür. Ağızda süren enson diş olmaları ve diğer dişlerden daha geç çıkmalarından dolayı genelde kendilerine yer bulamaz ve çene içinde gelişip gömülü kalırlar. Eğer dişhekimi yirmi yaşdişlerinde bir risk görüyorsa bu dişlerin çekimi gerekmektedir.
Çene yapısında dişin konumu, çevresinde olan sinir, kemik, diş gibi oluşumların durumuna bağlı olarak, gömülü olan 20 yaş dişinin çekimi 5 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşebilir.
Çekim sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.
20 yaş dişleri, anestezinin doğru bir şekilde yapılması ve bu konuda uzman bir doktor tarafından çekilmesi durumunda başarılı olarak çekilebilmektedir. Dişin pozisyonuna gömülü kalma miktarına ve köklerinin durumuna göre değişmekle birlikte normal bir diş çekimi gibi yapılabilmektedir. Bazı durumlarda ise özel cerrahi yöntemlerle çekilmektedirler.
Ağrı seviyesi, dişin durumuna ve çekim tekniğine göre değişmektedir. Çekim sonrası hiç ağrı oluşmıyan durumlar olmakla birlikte cerrahi tekniklerle çekimlerde sonrasında ağrı kesici kontrolü gerekebilmektedir.
Yanaktaki ödem dişin durumuna göre ve kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bağzı durumlarda hiç şişlik oluşmayabilir çekim sonrası şişlik oluşmaması için genellikle yanak bölgesine ilk 24 saat içinde soğuk tampon (buz kompres) yapılır.
Randevu al formumuzu doldurup bizimle iletişime geçmeniz halinde fiyat bilgisi sunabiliriz.