Hızlı Diş Teli (Fastbraces) Tedavisi Nedir ?

 

Hızlı Diş Teli Fastbraces tedavisi, dişleri klasik sistemlere göre daha farklı bir şekilde düzelten innovatif bir tedavi sistemidir.

Fastbraces® nasıl çalışır?

Klasik braketler, dişleri iki aşamada düzeltir. Klasik braketlerle iki yıllık bir tedavide, ilk bir yılda dişin kron (ağızda bulunan kısmı) düzelirken, sonraki yılda kökü düzelir.

Hızlı Diş Teli Tedavisi Fastbraces braketleri ise farklı bir mekanikle, kron ve kökü birlikte düzeltir. Bu sayede tedavi süresi önemli oranda azalır.

Hızlı Diş Teli Braketleri Nasıldır ?

Klasik diş tellerinde olduğu gibi dişlere direkt yapıştırılan hızlı diş tellerinin farkı, üçgen şeklinde olan tasarımıdır.

Tabanı geniş olan bu braketler dişlere daha geniş bir yüzeyde tutunur ve hem diş üzerinde tam kontrol sağlanır hem de tedavi sırasında braketin kopma ihtimali azalır.

Braketlerin üçgen şeklinin tepesini oluşturan üst kısımları birbirinden daha uzakta olduğundan, aradan geçen tel bu bölgelerde esnektir.

Bu sayede tedavi başında yamuk olan dişlere çok aşırı kuvvetler gelmez ve daha hızlı düzelirler.

Tedavi Süresi Nedir ?

  • 5 ila 8 ayda tedavi tamamlanır. Bazı durumlarda, ilk birkaç haftada ciddi oranda düzelme görülür.
  • Metal ve estetik çeşitleri mevcuttur.
  • Fastbraces® hakkında detaylı bilgi için: www.fastbraces.com
  • Sistemin, size uygun olup olmadığının belirlenmesi için lütfen doktorunuza danışınız.

Karar Verildiğinde, Tedaviye Ne kadar Sürede Başlanır ?

Hızlı diş teli tedavisine karar verildiğinde, doktorunuz detaylı bir muayenenin ardından gerekli röntgen filmlerini ister ve dişlerinizin detaylı fotoğraflarını çeker.

Bir kaç günlük bir analiz sürecinin ardından tedavi planı oluşturulur ve bu aşamalardan sonra hızlı diş telleri dişlere takılarak tedavi süreci başlar.

 

 

Tedavi Tamamlandıktan Sonra Ne Olur ?

Her ortodontik tedavinin bitiminde, elde edilen düzgün dişlerde hiçbir oynama olmaması için bir takım uygulamalar yapılır.

Buna ‘pekiştirme dönemi’ adı verilir. Diş telleri çıktıktan hemen sonra eğer kapanış uygunsa, öndeki kesici ve köpek dişlerinin (ön bölgede yer alan 6 adet diş) iç yüzüne sabitleyici bir tel (sabit retansiyon) takılır.

Bu tel, diş telleri gibi çıkıntılı değildir ve hiçbir rahatsızlık vermez. Sabitleyici tel takılamadığında veya bazı durumlarda sabitleyici telle birlikte dişlerin ölçüsü alınarak, sabitleyici şeffaf dişlik de yapılabilir. (SX plağı)

Bu dişlikler genelde geceleri uyurken kullanılır.

SIKÇA SORULANLAR

Tedavi süresi, aynı bozukluk göz önüne alındığında klasik braketlere göre çok daha kısadır. Braketlere alışma süresi daha kısadır. Klasik braketlerde başlangıçta hissedilen sızlama vs. gibi rahatsızlıklar ciddi oranda daha azdır. Diş köklerini etkin bir şekilde düzelttiği için, tedavi sonrası pekiştirme ihtiyacı daha azdır.
Her durumda kullanılamamaktadır.
12-14 Yaşlarından itibaren tüm daimi dişler sürdükten sonra çocuklarda da Fastbraces tedavisi uygulanır.
Fastbraces tedavisinin fiyatı genelde normal tedaviye göre %30 ila %40 daha fazla olmakla birlikte tedavinin yarı yarıya kısa sürmesi genel maliyeti düşürmektedir. Ayrıca bir çok doktor taksitle ödeme seçeneği sunmaktadır.

Uzm.Dr. Onul Üner

Ortodonti Uzmanı
Ortodonti : Randevu 01