Randevu Al

0542 352 3 222

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir ?

Dijital gülüş tasarımı, standart diş hekimliğinden farklı olarak fotoğraf ve video çekimleriyle başlanır.

Hastanın detaylı fotoğraf çekimi ve video çekimi yapıldıktan sonra ölçüleri alınır.

Bilgisayar programının sunduğu ileri teknolojik imkanlarla hastanın diş tasarımı önce dijital ortamda tasarlanır.

Hastanın video kayıtlarındaki görüntüsünden faydalanarak tasarlanan dişlerin hem hastanın mimikleriyle hem de her açından yüzüyle uyumlu olması sağlanır.

Dijital gülüş tasarımında hasta işlemin en başından her açıdan nasıl bir dişe sahip olacağını görebilir, beklentileri doğrultusunda değişiklikler yaptırabilir ve böylece tam istediği gibi bir dişe sahip olabilir.

HOLLYWOOD SMILE (HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ)

Son yıllarda Hollywood yıldızlarının gülüşleri örnek alınarak "Hollywood Smile" terimi yaratılmıştır.

Hollywood gülüşü için 4 altın kural vardır.

  1. Dişler: Üst ön dişler,düzgün sıralı ve yüztipine uygun bir fonda olmalıdır.Üst santral kesici dişler diğer dişlere göre daha belirgin ve önde olmalıdır. Alt kesici dişler de gülüş sırasında görünmelidir. Üstte diş arkı geniş ve üst 1. büyük azıya kadar görünmelidir.
  2. Dudaklar: Dudaklar simetrik olmalıdır.
  3. Diş eti: Üst diş eti 2-4 mm. kadar görünmelidir.
  4. Dudak genişliği: Yüzün genişliğinin en az ½ oranında olmalıdır.

 

SILÇA SORULANLAR

Dijital gülüş tasarımı için ilk seansta stüdyo ortamında fotoğraf çekimleri yapılır. Bununla birlikte tasarım yapılabilmesi için üst ve alt çeneden ölçü alınır.
Klinikte profesyonel beyazlatma ise şu şekilde uygulanır: Dijital gülüş tasarımı 7 gün içinde hazırlanır. İlk randevuda kaydedilen veriler dijital ortamda hazırlanan özel bir yazılımda değerlendirilerek istenen gülüş tasarımı planlanır. Gülüş tasarımı yapılırken yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. ölçüler dikkate alınır. Dişlerin formu belirlenirken vizajizm konseptine uygun şekilde kişinin duruşuyla uyum sağlanması önemlidir. Alınan ölçülerle dijital tasarım modellenir. Elde edilen modelin denenmesi için sonraki randevu planlanır.
Prova randevusunda kullanılan malzeme, dayanıklılık ve estetik açıdan yeterli değildir. Ayrıca çok kısa sürede, prova için üretilerek kullanılır. Uygulama sürecinde hazırlanan dişler daha estetik ve dayanıklı materyaller kullanılarak, hassas tekniklerle laboratuvar ortamnıda üretilir. Özetle provada sunulan gülüşten çok daha iyi bir gülüş sizi bekliyor denilebilir.